Femra Sot

Friday, Dec 09th

Last update09:55:58 AM

You are here Kuzhina Receta Mish qengji në furrë

Mish qengji në furrë

Dhe pikërisht është ky rasti për të shijuar një pjatë të shijshme i shoqëruar shpesh nga patate të vogla apo bizele të freskëta … por mbi të gjitha mjaft i thjeshtë per t’u pregatitur!

Përbëresit për 4 persona:

•    1kg mish qengji
•    3qepë të vogla
    50gr gjalp
•    5 lugë vaj ulliri
•    1 dege rozmarinë
•    djath i grirë kackavall dele

Përgatitja:

Si fillim presim mishin e qengjit në thela mesatare dhe e vendosim në një tavë me të gjitha përbërësit. E pjekim ne furrë në 180 gradë duke i shtuar herë pas herë ujë që te mos ngjitet në fund. Koha e pjekjes ndryshon në bazë te mishit, por në përgjithësi nevojiten rreth dy orë për të realizuar një pjekje perfekte.

njomza-222

radiovati